دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
موفقیت, مثبت اندیشی

موفقیت پدیدهای به شدت پیچیده است و نمی‌توان به سادگی آن را در چند جمله خلاصه کرد؛ اما یک چیز مسلم است؛ برای رسیدن به آن باید بسیار سخت تلاش کرد. دست‌یابی به اهداف مستلزم داشتن یک ایده‌ی بزرگ (نه لزوما پیچیده) و یک اراده‌ی آهنین برای اجرای آن است. اگر از هر مربی موفقیت یا فردی موفق راه دست‌یابی به موفقیت را بپرسید، بدون شک نخستین توصیه‌ی آن‌ها به شما این خواهد بود: «مثبت فکر کنید.»

شکی نیست که مثبت اندیشی و افق دید روشن، کلید دست‌یابی به رویاها و اهداف‌تان است. اما خوب است بدانید که این تفکر مثبت بیش‌تر درباره‌ی خود شما و قابلیت‌هایتان است تا اهداف و روند دست‌یابی به موفقیت …

جای تاسف دارد که بیش‌تر اوقات به علت کمبود اعتماد بنفس یا ترس از شکست، برای رویاها و آرزوهای خود حد و مرزی در نظر می‌گیریم که میزان موفقیت‌مان را محدود می‌کند. تفکر مثبت می‌تواند به ما کمک کند بر این چالش‌های درونی پیروز شده و به موفقیت دست پیدا کنیم.

ما در این مطلب تلاش کرده‌ایم با بیان ۱۵ شاه کلید مهم در اصل مثبت اندیشی راه‌های رسیدن به موفقیت را برای شما روشن‌تر کنیم. با ما همراه باشید:

۱. هر روز جدید یک هدیه است

زندگی بی‌نهایت ارزشمند است، اما همه چیز در یک لحظه می‌تواند به بدترین کابوس تبدیل شود. از سویی دیگر، همیشه و در هر شرایطی اطمینان داشته باشید که یک موقعیت بدتر از آن چه که تجربه می‌کنید وجود دارد.

وقتی این دو اصل را ملکه‌ی ذهن‌تان کنید، دیگر امکان ندارد ساعت‌های پرارزش روزانه‌ی خود را به بیهودگی بگذرانید. ایده‌های خود را دنبال خواهید کرد و از وقت خود بیش‌ترین استفاده را خواهید برد.

اگر شما به گونه‌ای زندگی کنید انگار «امروز آخرین روز زندگی‌تان است.» خواهید دید چه احساس قدردانی نسبت به هرچیزی که در اطراف‌تان وجود دارد پیدا خواهید کرد. با این احساس قدردانی شما برنامه‌های‌تان را سریع‌تر به پیش خواهید برد، سخت‌تر تلاش خواهید کرد و هوش‌مندانه‌تر عمل خواهید کرد. این مساله انگیزه‌ای فوق‌العاده قوی به شما خواهد داد تا به درجه بالاتری از موفقیت دست یابید.

این گونه، هر روز تازه‌ای که تجربه می‌کنید هدیه‌ای ارزش‌مند خواهد بود که خداوند نصیب شما کرده است.

۲. کار طاقت‌فرسا نیست

کار لزوما نباید طاقت فرسا باشد. شما باید با علاقه کار کنید. اگر کار روزمره‌تان شما را خسته کرده و هیچ علاقه‌ای به آن ندارید و از همه مهم‌تر فقط به تنها برای پول کار می‌کنید؛ وقت آن رسیده است که دنبال کاری بروید که شما را خوش‌حال می‌کند.

بیش‌تر افراد ثروتمند دنیا با این که پول و ثروت فراوانی دارند اما هیچ وقت برای پول کار نکرده‌اند … آن‌ها ب ه کارشان عشق ورزیده‌اند حتی اگر پولی هم دریافت نمی‌کردند. اطمینان داشته باشید که اگر علاقه باشد و کاری را که دوست دارید انجام بدهید، پول هم خود به خود نمایان خواهد شد.

۳. موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید

شک نداشته باشید موفقیت مانند غذا نیست که کسی در بشقاب سرو کند و شما نیز بدون هیچ زحمتی آنرا میل کنید.

کشف موفقیت زمان‌بر است؛ تلاش و از خودگذشتگی باید داشته باشید تا به آن دست پیدا کنید. متعهد بودن به اهداف حتی در سخت‌ترین چالش‌های کاری و فردی بسیار مهم است.

اهمیت پشتکار را بدانید و همیشه نسبت به اهداف خود تعهد داشته باشید، حتی وقتی شرایط بر وفق مراد شما نبود. اگر گنج موفقیت را می‌خواهید باید ایثار کنید.

۴. دوست داشتن همه چیز است

تنها داشتن یک ایده ملاک اساسی برای دست‌یابی به موفقیت نیست.

اگر علاقه‌ی به کاری که می‌کنید ندارید، پس دارید شرایط تسلیم شدن خود را در مقابل موانع بر سر اهداف‌تان مهیا می‌کنید. علاقه برای شما مانند بنزین خودرو است تا انرژی داشته باشید به کارهای روزانه بپردازید و البته عاملی است که شما را به سطوح مختلف موفقیت هدایت می‌کند.

بدون داشتن علاقه به کاری که دارید انجام می‌دهید، دست‌یابی به موفقیت سخت‌تری کار دنیا خواهد بود.

۵. فردیت شما مهم است

برای موفق بودن لازم نیست دیگر افراد موفق را دنبال کنید.

شخصیت فاکتور اصلی موفقیت است. لازم است بدانید نسبت به کاری که می‌کنید چه احساسی دارید. آیا نیازهایتان را برطرف و شما را خوش حال می‌کند؟

از متفاوت بودن نترسید. موفقیت یک ترکیب شیمیایی نیست که برای همه فرمولی یک‌سان داشته باشد؛ اراده و عزم راسخی لازم است تا از عموم مردم جدا شوید و افکار و تفکرات خودتان را داشته باشید.

۶. زندگی معمولی خسته کننده است

افراد معمولی با اهداف و انتخاب‌های معمولی راحت هستند. افراد موفق نیز به چیزهای غیرعادی علاقه‌ی بیشتری دارند و تا به آن نرسند آرام نمی‌گیرند.

همیشه یک راه به سوی چیزی که فکر می‌کنید که «ممکن است» وجود دارد و زمانی که آن راه را پیدا کردید، دیگر هیچ چیز نمنی‌تواند جلوی شما را برای رسیدن آن بگیرد.

۷. خارج از چارچوب‌های ذهنی فکر کنید

این یک استراتژی رایج است که امروزه اهمیت کمتری به آن داده می‌شود. هرچند، تفکر خارج از چارچوب به این معنا نیست که ایده‌های عجیب و غریب خلق کنید! منظور از این استراتژی خلاقیت، نوآوری و ایده‌های کاربردی است.

می‌توانید با دیگرانی که می‌شناسید طوفان فکری انجام دهید (شیوه‌ای استاندارد برای ایده‌پروری)، بر روی ایده‌ها بحث کنید، تبادل اطلاعات کنید و نیز با افراد مخلف بیرون از حوزه‌ی کاری‌تان در مورد آن ایده هم‌فکری کنید.

اطمینان داشته باشید که نخستین راه لزوما بهترین راه نیست و همیشه یک راه بهتر نیز برای انجام کارها وجود دارد.

۸. استانداردهای شخصی خودتان را تعیین کنید

شما نباید دست‌آوردهای خودتان را نسبت به استانداردهای دیگران بسنجید. آن زمان که خودتان را با استانداردهای دیگران می‌سنجید، به آن‌ها اجازه داده‌اید که به جای شما تصمیم بگیرند و راه و روش خود را به زندگی شما دیکته کنند.

بهتر است استانداردهای شخصی خود را تعیین نموده و سعی کنید خودتان را به جای دیگران راضی کنید؛ این گونه تا پایان عمرتان شادی بیش‌تری نسیب‌تان خواهد شد.

۹. اگر دوست دارید، فقط انجامش دهید

گاهی پیش می‌آید که زمان زیادی بر سر فکر کردن به چیزهایی که دوست دارید انجام بدهید، تلف می‌شود.

اگر واقعا کاری را دوست دارید انجام بدهید، پس بدون وقت تلف کردن و فکر کردن‌های بیهوده آن را انجام دهید. حتا زمانی که نمی‌دانید چیزی را دوست دارید یا نه راحت‌ترین راه برای فهمیدن آن این است ببینید آیا واقعا دوست دارید آن کار را در لحظه انجامش دهید یا خیر؟

توصیه می‌کنم این روش را امتحان کنید.

۱۰. همیشه زمان کافی وجود دارد

خیال‌تان راحت باشد که تمام انسان‌های این کره‌ی خاکی به یک اندازه و نسبت زمان در اختیار دارند. با این حال اغلب مردم فکر می‌کنند وقت کافی برای انجام کارهایشان ندارند. مشکل در میزان زمانی که در اختیار افراد نیست، مشکل اصلی در زمنیه‌ی مدیریت و تخصیص زمان است.

توصیه می‌کنم یک سررسید داشته باشید و روزها و ساعت‌هایتان را مدیریت کنید. مردم موفق به دنبال زمان این طرف و آن طرف نمی‌روند؛ آن‌ها از وقت خود نهایت استفاده را می‌کنند.

۱۱. هیچ کس مانع پیش‌رفت شما نیست

با وجود سخت‌ترین تلاش‌ها، شما نمی‌توانید دیگر مردم را در زندگی‌تان کنترل کنید. شما تنها رییس خودتان هستید.

بهتر است بر روی نتایجی که می‌توانید از تلاشهای‌تان بگیرید تمرکز کنید، حتی اگر دیگران کارهایی را که باید انجام نمی‌دهند. این تقصیر شما است اگر کسی مایوس‌تان می‌کند یا مانع پیش‌رفت‌تان شود.

۱۲. فرصت‌ها بی‌پایان هستند

فرصت‌ها هیچ وقت برای شما گم نمی‌شوند. آن بیرون، فرصت‌های بیشماری در انتظار شما هستند که تنها کافی است آن‌ها را کشف کنید. حتا اگر یک فرصت را از دست دادید، همیشه یک فرصت دیگر در راه است.

فرصت‌ها بی‌پایان هستند اما اطمینان داشته باشید که زمان بی‌پایان نیست و این که همیشه منتظر درست‌ترین، بهترین و به هنگام‌ترین فرصت باشید، شما را به هیچ کجا نخواهد برد و فقط زمان شما را به اتمام خواهد رساند.

۱۳. شکست، پایان راه نیست

شکست هیچ وقت یک نتیجه‌ی مطلوب نخواهد بود اما باید بپذیرید که قسمتی از موفقیت‌تان است.

بسیاری از افراد موفق بارها و بارها در زندگی‌شان شکست خورده‌اند و این یکی از دلایل اصلی موفقیت آن‌ها در زندگی امروزشان است.

بهتر است به جای تاسف، شکست را قبول کنید و از آن‌ها درس یاد بگیرید.

تنها زمانی که نسبت به شکست‌ها تفکر مثبت داشته باشید، می‌توانید صبح روز بعد زودتر از خواب بیدار شوید تا سریع‌تر به موفقیت برسید.

۱۴. رها کردن را یاد بگیرید

فراموش کردن و بی‌خیال شدن ایده و هدف‌تان می‌تواند به صورت موقت بسیار دردناک باشد، به ویژه وقتی که تلاش و زمان فراوانی را صرف آن کرده باشید.

به هر حال، برای موفق شدن، شما باید یاد بگیرید که بتوانید زود فراموش کنید. مهم نیست یک ایده چه قدر بزرگ یا وسوسه‌انگیز است، شما باید یاد بگیرید که اگر عملی نیستند آن‌ها را به موقع رها کنید.

انطباق‌پذیر و انعطاف‌پذیر بودن در افکارتان ، از اصولی است که موفقیت شما را تضمین می‌کند.

۱۵. همیشه می‌توانید تفاوتی را ایجاد کنید

مهم نیست چه کاری می‌کنید؛ شما همیشه می‌توانید یک تفاوت نسبت به کار دیگران در کار خود ایجاد کنید و داستان خودتان را بسازید.

هیچ ایده و کاری به اندازه‌ای کوچک نیست که نادیده گرفته شود. همه‌ی انسان‌ها این ظرفیت را دارند که از خودشان تاثیری، هر چند کوچک، در این جهان پرعظمت بگذارند.

شناخت و دارا بودن این تفکر، حتا در سخت‌ترین شرایط، همیشه راه را برای خیلی از افراد موفق برای دسترسی به موفقیت باز می‌کند.

در پایان به یاد داشته باشید که موفقیت فقط بدنبال افرادی می‌گردد که افکار مثبتی دارند، بر روی جنبه‌های مثبت زندگی‌شان و دنیا تمرکز دارند و همیشه آماده‌اند با چالش‌های زندگی خود دست و پنجه نرم کنند. با این جنس از افکار، موفیت را ساده‌تر می‌توانید به دست بیاورید.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *