دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
مطالعه کتاب

مشاوران مرکز پژوهش و مشاوره‌ی گارتنر، به رسم هر ساله‌ی خود؛ فهرست سالانه‌ای از بهترین کتاب‌های کسب‌وکار برای راهنمایی توسعه‌ی حرفه‌ای و شخصی مدیران در سال جدید میلادی تهیه کرده‌اند. این کتاب‌ها شامل مطالبی در مورد فناوری، رهبری و موارد دیگری است که کارشناسان گارتنر توصیه می‌کنند در مورد آن‌ها مطالعه داشته باشید؛ به همین منظور آن‌ها در ابتدای هر سال میلادی، کتاب‌های کسب‌وکاری را که بر شیوه‌ی تفکر آن‌ها تاثیر گذاشته‌اند با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارند.

صرف نظر از نقش یا عملکرد به عنوان یک رهبر یا مالک کسب‌وکار؛ به طور معمول کسانی که به کارشناسان گارتنر رجوع می‌کنند، برای دریافت بینش‌های عملی و عینی است به آن‌ها کمک می‌کند تا تفکر خود را پایه‌گذاری کنند؛ نوعی آینده‌نگری که به ایشان کمک می‌کند تا تصمیم‌های هوشمندانه‌تر و سریع‌تری بگیرند.

با ارایه‌ی فهرست سالانه‌ی بهترین کتاب‌های کسب‌وکاری، کارشناسان گارتنر مدعی هستند که چیزی فراتر از این به مخاطبان خود ارایه می‌کنند؛ چیزی شخصی‌تر. به ادعای گارتنر، توصیه به مطالعه‌ی کتاب‌هایی که طرز فکر آن‌ها را در مورد زندگی حرفه‌ای و شخصی‌شان به چالش کشیده است.

هر کدام از کتاب‌های معرفی شده در این فهرست، به همراه یادداشتی کوتاه است که ارزش آن برای خواندن توسط شما به عنوان یک فرد یا رهبر برجسته می‌کند.

کتاب دام فناوری؛ سرمایه، کار و قدرت در عصر اتوماسیون

 • The Technology Trap: Capital, Labor and Power in the Age of Automation
 • نویسنده: کارل بندیکت فری (Carl Benedikt Frey)
 • پیشنهاد دهنده: هلن پویتوین (Helen Poitevin)، معاون اصلی تحلیل‌گر، مدیریت سرمایه‌ی انسانی

دلیل معرفی: این کتاب یک بررسی و تحلیل بسیار خوب از تاثیر فناوری روی کار است که توسط یکی از اقتصاددانان برجسته‌ای که نوشته شده است که موج علاقه به بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر کار را در سال ۲۰۱۳ به راه انداخت. «دام فناوری» نمایی به روز و یک مرور تاریخی از تاثیر اتوماسیون روی گروه‌های مختلف کارگران ارایه می‌کند.

کتاب آنالوگ

 • Analog
 • نویسنده: رابرت حسن (Robert Hassan)
 • پیشنهاد دهنده: کریس هاوارد (Chris Howard)، رییس تحقیقات جهانی

دلیل معرفی: این کتاب تمایل ما را برای تجربه‌های «واقعی» در میان سیل دیجیتال فعلی بررسی می‌کند. اما نویسنده هم‌چنین اشاره می‌کند که نوآوری در یک دوره اغلب تجربه‌ی «واقعی» دوره‌ی بعدی است.

کتاب هنر خوب زندگی کردن، تفکر شفاف برای کسب‌وکار و زندگی بهتر

 • نویسنده: رولف دوبلی (Rolf Dobelli)
 • مترجمین: عادل فردوسی‌پور، بهزاد توکلی، علی شهروز
 • پیشنهاد دهنده: مبولا شون (Mbula Schoen)، مدیر ارشد تحلیل‌گر و مدیر استعداد اطلاعاتی و پویایی سازمانی در CIO

دلیل معرفی: دوبلی در این کتاب به بررسی فلسفه رواقی و کاربرد آن در دنیای امروز می‌پردازد. او هم‌چنین به خود این اجازه را می‌دهد که از دانیل کانمن وام بگیرد، اما اغلب به سبکی غیرسنگین و همراه با شوخ طبعی می‌نویسد.

کتاب پرومتئوس آمریکایی، پیروزی و تراژدی جی رابرت اوپنهایمر

 • نویسندگان: کای برد (Kai Bird) و مارتین جی شروین (Martin J Sherwin)
 • پیشنهاد دهنده: خورخه لوپز (Jorge Lopez)، معاون اصلی تحلیل‌گر کسب‌وکار دیجیتال

دلیل معرفی: این کتاب به بررسی شخصیت جی رابرت اوپنهایمر، مردی باهوش و نابغه‌ی ذاتی می‌پردازد. مردی که توانست دیگر نوابغ زمان خود مانند انیشتین، بورن، بور، فرمی، دبروگلی، تلر و بسیاری دیگر را گرد هم آورده و به دستاوردی بزرگ برای ایالات متحده دست یابد. او روشنفکران بسیار مستقل را وادار کرد تا بر طراحی و ساخت بمب اتمی تمرکز کنند. برای یک رهبر کسب‌وکار مشتاق، این کتاب شامل توصیفی بسیار الهام‌بخش و بی‌نظیر از شادی‌ها و ناامیدی از پیگیری اهداف بزرگ با بهترین ذهنیت‌ها است.

کتاب مقیاس، قوانین جهانی زندگی، رشد و مرگ در ارگان‌ها، شهرها و شرکت‌ها

 • نویسنده: جفری وست (Geoffrey West)
 • پیشنهاد دهنده: ریتا سالام (Rita Sallam)، معاون اصلی تحلیل‌گر داده و تجزیه‌وتحلیل

دلیل معرفی: نویسنده مثال‌های جالبی از قوانینی ارایه می‌دهد که چرخه‌ی حیات همه چیز، از جمله شرکت‌ها را هدایت می‌کنند. این کتاب پر از بینش‌های عالی در مورد چه گونگی مقیاس‌بندی و حفظ موفقیت است.

کتاب چگونه داستان بگوییم؛ راهنمای اساسی برای داستان‌سرایی خاطره‌انگیز از شب پره

 • نویسندگان: مگ بولز (Meg Bowles)، کاترین برنز (Catherine Burns) و همکاران
 • پیشنهاد دهنده: توری پالمن (Tori Paulman)، مدیر ارشد تحلیل‌گر تکنولوژی تجربه‌ی کارکنان

دلیل معرفی: من فکر می‌کنم هر یک از ما باید این کتاب را بارها بخوانیم و بخوانیم. من از آن برای بهبود ارایه‌ها و روابطم استفاده کرده‌ام.

کتاب کارهای بزرگ چگونه انجام می‌شوند: عوامل شگفت‌انگیزی که سرنوشت هر پروژه را تعیین می‌کنند

 • نویسندگان: بنت فلیوبیرگ (Bent Flyvbjerg) و دن گاردنر (Dan Gardner)
 • پیشنهاد دهنده: اندرو وایت (Andrew White)، معاون اصلی برجسته‌ی داده و تجزیه‌وتحلیل

دلیل معرفی: درخشان و با میزان خوبی از پروژه‌های فناوری اطلاعات در مقیاس بزرگ که شامل تجزیه‌وتحلیل نیز هست. هر مدیر ارشد اطلاعات و و رهبر تحول باید از یافته‌های این کتاب آگاه باشد که مورد استراتژی یادگیری از طریق انجام دادن است.

کتاب قانون بی‌قانونی؛ نتفلیکس و فرهنگ اختراع مجدد

 • نویسندگان: رید هستینگز (Reed Hastings) و ارین مایر (Erin Meyer)
 • مترجمان: علی قربان‌زاده، شیرین سجودی، محمد رهبان
 • پیشنهاد دهنده: الوارز (Gene Alvarez)، معاون اصلی تحلیل‌گر فناوری اطلاعات

دلیل معرفی: این کتاب مرا به تفکر در مورد این پرسش‌ها تشویق کرد که چرا ما قوانین زیادی برای اداره‌ی شرکت‌ها داریم و این یکی با نداشتن هیچ کدام از این قوانین موفق شد؟ آیا چیزی به نام قوانین بیش از حد وجود دارد؟ این کتاب را بخوانید و ممکن است قبل از افزودن قوانین بیش‌تر به فرآیندهای سازمان خود و نحوه‌ی استخدام، دوباره به این موارد فکر کنید.

کتاب قدرت پشیمانی؛ چه گونه نگاه به عقب ما را به جلو می‌برد

 • نویسنده: دانیل اچ پینک (Daniel H. Pink)
 • پیشنهاد دهنده: دان شیبنریف (Don Scheibenreif)، معاون اصلی تحلیل‌گر تجربه‌ی مشتری

دلیل معرفی: نویسنده باعث می‌شود تا حسرت را به عنوان چیزی که می‌تواند به شما کمک کند به جای عقب‌نشینی به جلو بروید. توصیه او را برای اجرا در خانه و محل کار مفید یافتم.

۳ نکته برای یادآوری

 1. این فهرست از بهترین کتاب‌های کسب‌وکاری برای سال ۲۰۲۴ توسط کارشناسان گارتنر تهیه شده و توضیح می‌دهند که چرا هر کتاب برای آن‌ها معنادار بوده است.
 2. این ۹ عنوان، برای هدایت حرفه‌ای و شخصی رهبران طراحی شده است با درک این که هم‌پوشانی قابل توجهی بین این دو بخش از زندگی آن‌ها وجود دارد.
 3. این کتاب‌ها موضوعاتی مانند پیشرفت فناوری، داستان‌سرایی و تحول کسب‌وکار را پوشش می‌دهند.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *