دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
جف بزوس, آمازون

«جف بزوس» در حال کناره‌گیری از هدایت و مدیریت آمازون است، اما او اصولی را در رهبری این شرکت پایه گذاشته است که حتا پس از او نیز باقی خواهد بود و به احتمال زیاد، «اندی جسی» فردی که به زودی سکان‌دار آمازون خواهد شد، بر اساس همان اصول تصمیم‌گیری خوهد کرد.

۱۴ اصل رهبری آمازون که توسط بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت، جف بزوس تدوین شده است؛ در هر لحظه در حال راهنمایی و هدایت این شرکت در زمینه‌های مختلف است؛ از مصاحبه‌های شغلی گرفته تا ایده‌هایی برای پروژه‌های تازه.

جف بزوس در حال کناره‌گیری از مدیریت آمازون است و به اندی جسی مدیر وب‌سرویس‌های آمازون (AWS) به زودی جانشین او خواهد شد. به همین مناسب، جسی در یادداشتی خطاب به کارمندان آمازون که در نشریه‌ی اینسایدر منتشر شد (+)، آن چه را که در طی ۲۴ سال فعالیت خود از بزوس آموخته است را بازگو کرد؛ آموزه‌هایی ارزش‌مند که اغلب آن‌ها انعکاسی از اصول رهبری هستند که جف بزوس در آمازون پایه‌گذاری کرده است. مواردی که به گفته‌ی جسی شامل حساسیت نسبت به مشتریان، اهمیت نوآوری و جست‌وجوگر بودن و نیز ارزش استانداردهای بالا است.

اصول رهبری آمازون ۱۴ بند دارد. البته سال گذشته، گروهی از کارمندان پس از به اشتراک گذاشتن گزارش‌های خود در مورد تبعیض در محل کار، از جمله نژادپرستی و تبعیض جنسیتی، یک دادخواست داخلی ترتیب دادند تا در شمول اصول رهبری آمازون قرار بگیرد؛ به همین دلیل مدیرعامل جدید آمازون ممکن است برای گنجاندن یک اصل جدید به این موارد تحت فشار قرار بگیرد. اما در حال حاضر این اصول همان ۱۴ موردی هستند که جف بزوس آن‌ها را پایه گذاشته است و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. حساسیت نسبت به مشتری

رهبران با مشتری شروع می‌کنند و معکوس کار می‌کنند. آن‌ها برای به دست آوردن و حفظ اعتماد مشتریان به شدت کار می‌کنند. اگرچه توجه اصلی رهبران نسبت به رقبا است، اما نسبت به مشتریان وسواس زیادی دارند.

۲. مالکیت

رهبران مالک هستند. آن‌ها بلندمدت فکر می‌کنند و ارزش‌های بلندمدت را فدای نتایج کوتاه مدت نمی‌کنند. آن‌ها به نمایندگی از تمام شرکت و فراتر از تیم خود عمل می‌کنند. یک رهبر هرگز نمی‌گوید که «این وظیفه‌ی من نیست».

۳. نوآوری و ساده‌سازی

رهبران انتظار و نیاز به نوآوری دارند، نوآوری از سوی تیم‌های آنان و همیشه راهی برای ساده‌سازی کارها پیدا می‌کنند. رهبران از فضای بیرونی شرکت آگاهی دارند و در همه جا به دنبال ایده‌های تازه می‌گردند و خود را به جمله‌هایی مانند «در این جا ابداع نشده است» محدود نمی‌کنند. چرا که آن‌ها کارهای تازه انجام می‌دهند و می‌پذیرند که ممکن است به مدت طولانی دچار اشتباه شوند.

۴. درست می‌گویند، خیلی!

رهبران درست می‌گویند. آن‌ها قضاوت قوی و غرایز خوبی دارند. رهبران به دنبال دیدگاه‌های گوناگونی هستند و برای عدم تایید باورهای خود تلاش می‌کنند.

۵. یاد بگیرید و کنجکاو باشید

یادگیری برای رهبران هرگز به پایان نمی‌رسد و همیشه به دنبال بهبود خودشان هستند. آن‌ها در مورد احتمالات جدید کنجکاو هستند و برای کشف آن‌ها اقدام می‌کنند.

۶. استخدام و تربیت بهترین‌ها

رهبران با هر استخدام و ترفیع، سطح عملکرد را بالاتر می‌برند. آن‌ها افراد با استعداد استثنایی را تشخیص می‌دهند و با با کمال میل آنها را در سراسر سازمان جابجا می‌کنند. رهبران، رهبران دیگر را تربیت می‌کنند و در مورد نقش خود در مربی‌گری دیگران جدی هستند. آن‌ها به نمایندگی از افراد خود کار می‌کنند تا سازوکارهایی مانند انتخاب شغل را توسعه دهند.

۷. پافشاری روی بالاترین استانداردها

رهبران دارای استانداردهای بالایی هستند. این استانداردها خلل‌ناپذیری بوده و ممکن است بیش‌تر افراد فکر کنند که آن‌ها بی‌دلیل بالا هستند. رهبران به منظور ارایه‌ی محصولات، خدمات و فرآیندهای با کیفیت بالا، پیوسته در حال افزایش سطح استانداردهای خود و هدایت تیم‌شان هستند. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که ایرادات و کاستی‌ها به خط مقدم منتقل نمی‌شوند و مشکلات برطرف می‌شوند تا ثبات حفظ شود.

۸. بزرگ فکر کنید

کوچک‌اندیشی یک پیش‌گویی بالقوه است. رهبران یک مسیر و ارتباط جسورانه ایجاد می‌کنند که الهام‌بخش نتایج است. آن‌ها متفاوت فکر می‌کنند و در هر گوشه‌ای به دنبال راه‌هایی برای خدمات‌رسانی به مشتریان هستند.

۹. سوگیری برای عمل

سرعت در کسب‌وکار اهمیت دارد. بسیاری از تصمیمات و اقدامات برگشت‌پذیر هستند و نیازی به مطالعه گسترده ندارند. رهبران برای خطرپذیری محاسبه‌شده ارزش قایل هستند.

۱۰. صرفه‌جویی

نتایج بیش‌تر با منابع کم‌تر. محدودیت‌ها باعث ایجاد ابتکار و تدبیر، خودکفایی و نوآوری می‌شوند. هیچ امتیاز اضافی برای افزایش هزینه‌ها، میزان بودجه یا هزینه‌ی ثابت وجود ندارد.

۱۱. کسب اعتماد

رهبران با دقت گوش می‌دهند، با صراحت صحبت می‌کنند و با دیگران محترمانه برخورد می‌کنند. آن‌ها به شدت از خود انتقاد می‌کنند، حتی اگر انجام این کار ناجور یا شرم‌آور باشد. رهبران خود یا تیم‌شان را بی‌نقص نمی‌دانند. آن‌ها خود و افرادشان را در برابر بهترین معیارها قرار می‌دهند.

۱۲. شیرجه‌ی عمیق

رهبران در تمامی سطوح فعالیت می‌کنند، با جزییات در ارتباط هستند و به طور مرتب حساب‌رسی می‌کنند و زمانی که معیارها با نتایج اختلاف داشته باشند، بدبین و شکاک خواهند بود. هیچ وظیفه‌ای خارج از دایره‌ی نظارت آن‌ها نیست.

۱۳. دارای ستون فقرات؛ ناسازگار اما متعهد

رهبران موظف هستند که هنگام مخالفت با آن‌ها، حتی زمانی که این کار برای‌شان ناراحت‌کننده یا طاقت‌فرسا باشد، با نهایت احترام تصمیم خود را به چالش بکشند. رهبران اعتقاد دارند و سرسخت هستند. آن‌ها به خاطر انسجام اجتماعی سازش نمی‌کنند. هنگامی که تصمیمی گرفته می‌شود، به صورت کامل به آن متعهد می‌مانند.

۱۴. ارایه‌ی نتایج

رهبران بر روی ورودی‌های کلیدی کسب‌وکار خود تمرکز می‌کنند و آن‌ها را با کیفیت مناسب و به موقع ارایه می‌دهند. با وجود موانع، آن‌ها به اهداف معین شده می‌رسند و هرگز تسلیم نمی‌شوند.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *