دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
موفقیت, مثبت اندیشی, شکست, مدیریت, کسب‌وکار

شتاب تغییرات در جهان امروز بیش از همیشه است و به همین دلیل توصیه‌ها برای موفقیت در زندگی نیز هر روز تغییر می‌کنند. این مقاله به شماری از تازه‌ترین توصیه‌های کارشناسان موفقیت اختصاص دارد؛ درباره‌ی نکاتی که باید آن‌ها را کنار گذاشت تا موفق‌تر بود.

سرعت شاید بارزترین ویژگی دنیای مدرنی باشد که در آن زیست می‌کنیم. دنیایی که تغییرات در آن لحظه‌ای است و هیچ شاخصی وجود ندارد که بتوان برای مدت طولانی بر آن تکیه کرد. به همین منوال توصیه‌ها نیز گذرا هستند.

در این مطلب تلاش کرده‌ایم برخی از تازه‌ترین توصیه‌های کارشناسان موفقیت را برای شما گردآوری کنیم؛ نکاتی که برای موفقیت در زندگی باید از آن‌ها دوری کنید.

۱. هدر دادن وقفه‌های بین کار

وقفه‌های کوتاه در ساعات کاری روز بسیار بیش‌تر از آن هستند که تصور می‌کنیم. برای درک این مساله کافی است فقط یک روز این وقفه‌ها را ثبت کنید. اگر در همین دقیقه‌های کوتاه کاری مفید مثل مطالعه انجام بدهیم، در پایان روز بسیار بیش از آن چه گمان می‌کنیم خواهیم خواند.

اطمینان داشته باشید اگر از این زمان‌های کوتاه به خوبی استفاده کنید، پس از مدتی اثر آن را درک خواهید که چه طور شما را به سمت موفقیت در زندگی هدایت می‌کند.

۲. باور به این که موفقیت خوشبختی می‌آورد

ما مثل بچه‌هایی که با اشتیاق اسباب‌بازی تازه می‌خواهند و کمی بعد از آن خسته می‌شوند، با داشتن پول چیزهایی تهیه می‌کنیم که تا مدتی خوشحالمان می‌کنند، اما نه برای همیشه. اما تا وقتی قدر آن چه داریم را ندانیم،‌ موفقیت مالی و پول وضع شما را بهتر نمی‌کند.

باور داشته باشید که موفقیت به تنهایی خوشبختی نمی‌آورد، برای خوشبخت شدن و موفقیت در زندگی، باید قدر هر چیزی که داریم را بدانیم.

۳. باور به این که کارهای تازه سخت است

ذهن ما همان طور که ما را می‌فریبد تا با چیزهای جدید خوشحال شویم، ما را فریب می‌دهد تا فکر کنیم انجام کارهای جدید سخت‌تر از آن چیزی خواهد بود که در واقع هستند. این ترس باعث می‌شود بیش‌تر افراد از چالش‌های بزرگ فرار کنند.

این در حالی است که اگر آگاهانه به استقبال از این چالش‌ها بروند پس از اندکی با شرایط تازه سازگار خواهند شد. برای موفقیت در زندگی، نباید از چالش‌ها و تجربه‌های جدید هراس داشت.

۴. گشتن به دنبال شادی برای موفقیت در زندگی

بیش‌تر مردم باور دارند که باید چیزهایی نظیر پول، وقت، عشق داشته باشند تا بتوانند کارهایی مانند ایجاد یک کسب‌و‌کار جدید، خلق آثار هنری، رفتن به سفر یا برقراری رابطه بزنند که در نهایت بتوانند شاد،‌ آرام یا راضی، پرانگیزه یا عاشق باشند.

در صورتی که این روند کاملا برعکس است؛ یعنی باید آن چه که می‌خواهید باشید؛ باید خوشحال،‌ آرام،‌ دوست‌دار و راضی باشید تا بتوانید کارهایی را که می‌خواهید با این آرامش انجام بدهید و آن‌گاه آن چه می‌کنید، تقریبا بی‌درنگ چیزهایی را که می‌خواهید برای‌تان به ارمغان آورد.

مسیر رسیدن به موفقیت زندگی از داشتن شادی نمی‌گذرد، بلکه این موفقیت است که شادی را نصیب شما می‌کند.

۵. بخش‌بندی کردن زندگی

انسان‌ موجودی همه جانبه است، به این معنی که اگر فقط یک جنبه از زندگی‌تان آسیب ببیند این آسیب در تمام جنبه‌های دیگر آن نیز دیده می‌شود. برعکس، اگر یکی از جنبه‌های زندگی‌تان را تقویت کنید همه‌ی جنبه‌ها از آن تاثیر می‌گیرند.

پس برای موفقیت در زندگی، خود را به عنوان یک کل در نظر گرفته و زندگی‌تان را هرگز به قسمت‌های جداگانه تقسیم‌بندی نکنید.

۶. همه چیز را با هم خواستن

باید بدانید هر تصمیمی که در زندگی می‌گیرید هزینه‌ای دارد. هر وقت انتخابی می‌کنید هم‌زمان بسیاری چیزهای دیگر را کنار می‌گذارید. پس نمی‌توان همه چیز را هم‌زمان با هم داشت.

هم‌چنین باید بدانید که در حقیقت شما همه چیز را نیز با هم نمی‌خواهید. پس باید برای موفقیت در زندگی، آن چیزهایی را از بقیه برای‌تان مهم‌تر است انتخاب کرده و مابقی امور را اولویت‌بندی کنید؛ خانواده، کار، خلاقیت یا هر چیز دیگر.

۷. منتظر ماندن برای اجازه و توصیه‌ی دیگران

زمانی یک بنگاه‌دار موفق به تمام کسانی که از او مشورت می‌خواستند می‌گفت این کار را نکنید! و بیش‌تر مواقع هم آن‌ها را قانع می‌کرد. وقتی از او پرسیدند چرا این کار را می‌کند، گفت: «آن‌هایی که بناست در این کار موفق بشوند‌، می‌شوند، مهم نیست من به آن‌ها چه بگویم.»

برای موفقیت در زندگی به‌جای آن که منتظر تایید و اجازه‌ی دیگران یا شرایط مناسب شوید؛ در آرامش به درون خودتان رجوع کنید و دیدگاه‌تان را نسبت به مسایل تغییر دهید تا بتوانید در مسیر درست پیش بروید.

۸. دایم منحرف شدن از مسایل اصلی

در زندگی تقریبا هر چیزی، باعث انحراف از آن چیزی می‌شود که واقعا مهم است. برای موفقیت در زندگی باید آن چیزهایی را که نمی‌توان روی‌شان قیمت گذاشت نظیر خانواده، روابط یا سلامت را تشخیص بدهید. همه چیز را نمی‌توانید بخرید، پس هر چیز انحرافی را رها کنید و به صورت کامل روی چیزهایی تمرکز کنید که برای‌تان ارزش حیاتی دارد. در دنیای امروز هوش یعنی تمرکز.

۹. بیش از نقد، دنبال تشویق بودن

امروزه آن قدر شکننده شده‌ایم که هر نظر جدی و نقدی درباره‌ی کارمان را باید میان انواع تشویق و تعریف پنهان کنند تا ما قبولش کنیم. این عدم نقدپذیری، دشمن موفقیت در زندگی است.

ذهن ما به صورت دایم می‌خواهد ثابت کند دیدگاه‌هایش درست‌ هستند. اما پیش‌رفت واقعی زمانی روی می‌دهد که دیگران کار شما را نقد کنند. وقتی کار شما واقعا ارزش‌مند باشد، به طور حتم کسی هم پیدا می‌شود که آن را به صورت جدی نقد می‌کند. پس از نقد نترسید.

۱۰. کار خود را فقط شغل دیدن

مهم نیست کار شما چیست، اگر خودتان آن را به چشم هنر ببینید، دیگران نیز حاصل آن را خیلی بهتر می‌پذیرند. برای یک شاعر نه فقط آن چه شعرش می‌گوید بلکه این که چه گونه آن را بیان می‌کند نیز به همان اندازه یا بیش‌تر مهم است.

شما هم وقتی برای یک سخنرانی می‌روید برای دیدن خود خطیب می‌روید نه فقط برای این که ببینید چه می‌گوید، چون احتمالا خودتان می‌دانید که او چه‌ می‌گوید. طرف حساب شما نیز، کارتان هرچه باشد، به اندازه‌ی خدمات‌تان به خود شما توجه دارد. برای موفقیت در زندگی و کار، برای آن چه که انجام می‌دهید ارزش قایل شوید.

۱۱. چیزی گرفتن به‌جای چیزی دادن

اگر با عینک کمبود به مسایل نگاه کنیم، چیزی دادن به دیگران به شما زیان می‌رساند چون وقتی کسی چیزی را می‌بخشد خودش دیگر آن را ندارد.

اما اگر از ذهن گشاده‌ای بهره ببرید جهان را چنان که هست خواهید دید، یعنی بخشیدن به دیگران سبب می‌شود بیشتر دریافت کنید، چرا که بخشش تمام نظام هستی را بهبود می‌بخشد و بنابراین منفعت آن دیر یا زود، و چه بسا بیش‌تر، به خودتان بر می‌گردد.

خداوند بخشنده است و جهان را نیز بخشنده آفریده، برای موفقیت در زندگی باید بخشنده و گشاده دست بود.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *