دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
پول, مدیریت هزینه, مدیریت مالی, بی پولی، مشکل مالی

مشکلات مالی باعث افسردگی مالی می‌شود!

دانش‌مندان حوزه‌ی روان‌شناسی با انجام پژوهش‌هایی ثابت کرده‌اند که افسردگی با مشکلات مالی ارتباطی مستقیم دارد و اگر شما دچار این افسردگی مالی شوید، مشکلات مالی شما بیش‌تر خواهد شد. البته اگر امور مالی شما آشفته است و شما در تلاش برای پرداخت صورت‌حساب‌های خود هستید این موضوع کاملا منطقی است که شما دچار افسردگی مالی شوید.

افرادی که مشکلات مالی دارند، به طور طبیعی و ناخواسته قادر به متوقف کردن افکار منفی خود در این رابطه نیستند. بنابراین کنترل‌ کامل بر روی شرایط مالی خود یکی از مراحل لازم برای ایجاد یک حالت روحی و روانی آرام و بدون استرس است.

شیوه‌های مبارزه با مشکلات مالی

در ادامه‌ی این یادداشت، پنج‌‍ راه حل برای مدیریت مالی که توسط هر کس به راحتی قابل اجرا بوده و شما می‌توانید از آن برای جلوگیری از افسردگی مالی خود استفاده کنید را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. پرداخت بدهی‌ها

اگر چه که متخصصان بر این باور هستند که شادی از فرد سرچشمه می‌گیرد؛ اما افرادی که در معرض بدهی مالی هستند و یا پول کافی برای به دست آوردن زندگی مورد نظر خود را ندارند، دچار برخورد با افکار منفی می‌شوند و این موضوع در شرایطی که شما در شرایط بدهی، اعتبار ضعیف، و … باشید می‌تواند شمارا را کاملا تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین مدیریت مالی، برای فردی که دچار افسردگی مالی شده است می‌تواند بسیار اثرگذار بوده و بدهی خود را نیز بپردازند.
پرداخت بدهی به این معنا نیست که شما مجبور باشید تمام وقت، آن را بپردازید بلکه دانستن این که شما در مسیر پرداخت آن هستید احساس بسیار خوبی به شما خواهد داد و باعث از بین رفتن ابر سیاه بدهی از روی سرتان خواهد شد.

۲. پس‌انداز

پس از انجام این کار می‌توانید حساب بانکی اصلی خود را تنظیم کنید تا یک انتقال خودکار به صورت ماهیانه یا دو هفته‌ای برای مقدار مشخصی به حساب پس‌اندازتان تنظیم کنید.

به همین ترتیب، استفاده از بدهی مستقیم برای پرداخت صورتحساب، راه خوبی برای مدیریت مالی برای کاهش استرس است.

اگر پس از حسابداری، دیگر پولی برای تمام هزینه‌های زندگی و اوقات فراغت خود نماند بهتر است که به فکر تعویض شغل یا کار دوم باشید.

پس انداز به طور پیوسته و در حال رشد، نه تنها به شما کمک می‌کند به سمت اهداف‌تان حرکت کنید بلکه شما را از فکر کردن به هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی دور می‌کند. داشتن حساب در حال افزایش موجودی یک احساس بسیار خوب به شما می‌دهد که باعث تقویت خلق و خوی مثبت می‌شود.

۳. تمرکز روی موفقیت مالی به جای نقاط ضعف

تمرکز کردن برروی مشکلات بدترین انتخاب می‌تواند باشد، در عوض تمرکز روی پیشرفتی که انجام داده‌اید، هر چند کوچک، باعث ایجاد یک حس خوب درونی در شما می‌شود.

خوش‌بختانه اکثر افرادی که از افسردگی مالی رنج می‌برند، هنوز کنترل‌های پایه‌ای بر وضعیت ذهنی خود دارند (یعنی موضوعاتی که آن‌ها تصمیم می‌گیرند در مورد آن فکر کنند). به معنای دیگر؛ مهم نیست که چه قدر افسرده شده‌اید، شما توانایی هدایت افکار خود را نسبت به موفقیت گذشته به جای موانع آینده دارید.

هنگامی که چالشی می‌خواهد شروع به درگیر کردن ذهن شما کند، یک نفس عمیق بکشید، چشمان خود را ببندید و تنها بر روی گام‌های مثبتی که پیش روی شما قرار دارد و تمرکز کنید.

۴. کاهش استرس با برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی

بودجه‌بندی کلی یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از عادت‌های اجباری است که اغلب باعث افسردگی مالی می‌شوند.

نگهداری از همه چیز نه تنها به شما کمک می‌کند که مانع از هزینه‌های بیش از حد شوید، بلکه یک فعالیت بسیار درمان‌گرانه در خودتان است.

عدم اطمینان و استرس تصمیم‌گیری دو عاملی است که می‌تواند به شدت افسردگی، اضطراب و سایر شرایط سلامت روان را تشدید کند. بنابراین همه چیز در یک برنامه‌ریزی پایدار و مراقبت شده در بودجه بهترین راه برای از بین بردن احساسات زمانی است که بر مدیریت امور مالی اثر می‌گذارد.

۵. درمان مالی با مشاور مالی

زندگی با افسردگی مالی خیلی بد نیست و هر کسی می‌تواند تشخیص دهد که از چه میزان غیرطبیعی افسردگی مالی رنج می‌برد.

از یک یا چند متخصص درمانی کمک بگیرید. این کمک می‌تواند به صورت مشاوره‌ی سنتی، مشاوره‌ی مالی، راهنمایی‌های مالی و حتا درمان‌های مبتنی بر دارو در برخی موارد صورت پذیرد.

بهبود مالی برای مبارزه با افسردگی

در نهایت، با پیروی از تمام نکات بالا، شما باید مسیری اطمینان‌بخش برای آینده‌ی مالی روشن‌تر داشته باشید. اگر چه ممکن است گفته‌ی قدیمی «با پول نمی‌توانید شادی را خریداری کنید» به ذهن شما برسد اما ثبات و اطمینان مالی مطمئنا می‌تواند به یک مرد افسرده کمک کند از صخره‌ی زندگی صعود کنند.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *