دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
پس‌انداز, بی پولی, ورشکستگی

یک استراتژی ساده وجود دارد که زندگی مالی شما را تغییر می‌دهد و برای درک این کار لازم نیست که وارن بافِت باشید.

من بیش‌تر دوران حرفه‌ای خود را در بانک کار کرده‌ام و به عنوان یک بانک‌دار، به کسانی که پول خودشان را پس‌انداز می‌کردند، می‌خندیدم. این حقیقتی است که از اعتراف به آن خوش‌حال نیستم.

این به این دلیل نبود که حق با من بود یا فکر می‌کردم از آن‌ها باهوش‌تر هستم؛ بلکه دلیل‌اش این بود که آن‌ها نمونه‌ی کاملی از آموزش اشتباه در مورد به دست آوردن پول بودند.

ما اطلاعات اشتباه و خنده‌داری را در مورد پول می‌آموزیم و سپس به دنیای کسب‌وکار می‌رویم تا عمر و زندگی خود را وقف به دست آوردن آن کنیم.

اگر شما برای پول کار می‌کنید و نمی‌دانید که پول چه گونه کار می‌کند، این مساله می‌تواند از راه‌های غیرمنتظره‌ای به شما آسیب برساند. شما باید از این ذهنیت که «پس‌انداز کردن خوب است» فاصله بگیرید.

روش بسیار ساده‌تری برای فکر کردن در مورد پول‌تان وجود دارد که شما را از نظر مالی تامین خواهد کرد و در صورت انتخاب به شما اجازه می‌دهد که استرس کمتری داشته باشید و کم‌تر کار کنید (این یک مشاوره‌ی مالی نیست).

این در مورد میزان درآمد شما نیست

اگر درک نکنید که پول چه طور کار می‌کند، می‌توانید پول زیادی به دست آوردی و پول زیادی را هم از دست بدهید. بسیاری از افراد مشهور مانند مایک تایسون پول زیادی به دست آوردند و در نهایت شکست خوردند.

برندگان لاتاری که نسبت به یک فرد معمولی میلیون‌ها دلار درآمد بیش‌تر کسب کرده‌اند، به احتمال فراوان در طی سه تا پنج سال ورشکسته می‌شوند. من افرادی را می‌شناسم که ۵۰۰ هزار دلار در سال درآمد دارند اما وقتی این رکود اقتصادی اخیر اتفاق افتاد، خیلی سریع بی‌پول شدند.

اگر با تولید محتوا، طراحی وب‌سایت، تولید پادکست، تبلیغ محصولات دیگران، نوشتن کتاب‌های الکترونیکی، برگزاری دوره‌های مجازی و … در اینترنت کار می‌کنید، می‌توانید درآمد زیادی کسب کنید. این فهرستی بی‌پایان است.

چه‌گونگی کسب درآمد، بخش آسان درک نحوه‌ی عمل‌کرد پول است.

این مساله در مورد این که چه قدر پس‌انداز می‌کنید هم نیست

اگر رویکرد ساده‌ی کسب درآمد و پس‌انداز آن را در پیش بگیرید، در نهایت قرار نیست که برای شما خوب تمام شود. تصویر زیر به صورت کامل توصیف می‌کند که چرا پس‌انداز کردن، پول شما را از نظر ارزش اقتصادی نابود می‌کند.

در هر دقیقه‌ای که پول خود را پس‌انداز می‌کنید، در دقیقه‌ی بعدی پول شما و زمان و تلاشی که برای به دست آوردن آن صرف کرده‌اید به وسیله‌ی تورم بلعیده می‌شود. چرا با این که سخت کار می‌کنید، از ارزش پول‌تان کاسته می‌شود؟ واقعا منطقی نیست. این یک دیوانگی محض است.

چه کنیم که پول برای ما کار کند، نه علیه ما

برای این مشکل در پس‌انداز کردن پول یک راه حل وجود دارد و برای درک آن نیازی نیست که یک معلم سرمایه‌گذاری مانند وارن بافِت باشید. شما می‌توانید از نابود شدن شرایط مالی خود توسط پول جلوگیری کنید، زمانی که رویکرد خود را در این مورد تغییر دهید:

  • این مساله در مورد میزان درآمد شما نیست.
  • این مساله در مورد میزان پس‌انداز شما نیست.

این مساله در مورد این است که شما چه قدر سرمایه‌گذاری می‌کنید

بسیار ساده است، سرمایه‌گذاری کردن پول‌تان به این معنا خواهد بود که پول خود را وادار می‌کنید تا برای شما کار کند.

شک نداشته باشید؛ پولی که به دست می‌آورید باید سرمایه‌گذاری شود. چندین گزینه پیش روی شما است که به طور حتم خودتان از آن‌ها آگاهی دارید؛ اما چند مورد از آن‌ها عبارتند از؛ املاک و مستغلات، طلا، اوراق قرضه، بورس و بازار سهام، ارزهای دیجیتال و …

سرمایه‌گذاری، جایی است که شما می‌توانید پول خود را آن جا قرار دهید تا تورم هر آن چیزی را که برای آن زحمت کشیده‌اید به قتل نرساند. البته که این جا هم خطرهایی وجود دارد اما پذیرفتن و مواجهه با این خطرها در برابر غول تورم ارزش‌اش را دارد.

هم‌چنان از نظر مالی نابود خواهید شد، اگر این گام اضافی را انجام ندهید

حتا اگر پول خود را سرمایه‌گذاری کنید، باز هم به شما کمک نخواهد کرد. سرمایه‌گذاری روی پول به اندازه‌ی کافی نیست چون شما باید یک ایده‌ی دیگر را نیز درک کنید: متنوع سازی. به قول معروف، تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید. (کارشناسان مالی که برای مشاوره به شما در ازای هر ساعت ۱۰۰۰ دلار هزینه می‌گیرند، این مساله را تخصیص دارایی می‌نامند؛ اما ما علاقه‌ی چندانی نداریم و تنها می‌خواهیم به درک این موضوع برسیم.)

سخت‌ترین قسمت برای درک این موضوع این است که چه مقدار پول برای هر نوع دارایی اختصاص دهید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری که میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند، ده‌ها سال صرف تسلط بر این مهارت کرده‌اند و این راز مخفی آن‌ها است.

راه حل این مشکل برای هر فردی متفاوت است. این که چه قدر در هر نوع دارایی سرمایه‌گذاری می‌کنید به شرایط مالی و سن شما بستگی دارد.

اگر ورشکسته هستید یا بدهی‌های زیادی دارید؛ قبل از این که خود را نگران سرمایه‌گذاری کنید، روی خلاص شدن از آن‌ها متمرکز شوید. اگر بدهی ندارید اما دارایی شما کم‌تر از ۱۰هزار دلار است، به احتمال زیاد می‌خواهید که در صورت نیاز به آن دست‌رسی داشته باشید، به همین دلیل محتاط خواهید بود. اگر ۱۰۰هزار دلار یا بیش‌تر داشته باشید، به احتمال قوی با خطرپذیری بیش‌تری عمل خواهید کرد.

اگر مانند من دانش کافی داشته باشید، ممکن است با خطرپذیری بالاتری وارد بورس و بازار سهام شوید زیرا وقت و انگیزه‌ی کافی برای صبر کردن و انتظار برای خروج از رکود را خواهید داشت.

یک راه برای صرفه‌جویی مالی این است که بدانید کجا باید پول خود را سرمایه‌گذاری کنید و چه مقدار پول نقد به هر نوع دارایی اختصاص دهید. در شرایط بسیار ساده، شما تمایل دارید که به اندازه کافی درباره پول یاد بگیرید تا بتوانید با موفقیت درصدی از آن را در کنار هر نوع دارایی قرار دهید. این یک مثال بسیار ساده‌انگارانه است:

  • طلا: ۵٪
  • املاک و مستغلات: ۳۰٪
  • ارز دیجیتال: ۵٪
  • اوراق قرضه: ۲۰٪
  • سهام: ۴۰٪

در مورد هر یک از این انواع دارایی اطلاعات و دانش کسب کنید و سپس پول خود را متناسب با آن اختصاص دهید.

چالش بعدی

هر یک از این انواع دارایی دارای زیر مجموعه هستند. برای مثال، اوراق قرضه با نرخ بهره‌ی‌ ثابت و اوراق قرضه با نرخ شناور و بسیاری انواع دیگر از اوراق قرضه وجود دارد. در بورس نیز انوع مختلفی از سهام وجود دارد مانند سهام فلزات، سهام‌های نفتی و پالایشی، سهام شرک‌های فن‌آورانه و استارت‌آپ‌ها و بسیاری دیگر.

این سطح بعدی جزییات است و نیاز به یادگیری بیش‌تر دارد تا بفهمید چه چیزی برای شما منطقی بوده و منطبق بر شرایط و نیازهای شما است.

یک راه حل آسان برای خرید متنوع سهام شرکت‌های مختلف، اوراق قرضه و املاک و مستغلات؛ مشارکت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که شما در معرض تمام این دارایی‌های مختلف قرار می‌دهند. بدیهی است که این صندوق‌ها سبد بسیار متنوعی از دارایی‌ها با سطوح مختلفی از خطرپذیری دارند، بنابراین قبل از تصمیم‌گیری به کمی تحقیق نیاز دارد.

وضعیت اقتصادی

آخرین نکته‌ای که وجود دارد و باید هنگام سرمایه‌گذاری پول‌تان و تنوع بخشیدن به دارایی‌های مختلف بر اساس شرایط خود، به آن فکر کنید این است که بدانید ما در حال حاضر کجای چرخه‌ی اقتصادی قرار داریم؟

به عبارت دیگر بدانید که آیا بورس و اقتصاد در دوره‌ای از رشد شدید، رشد بسیار اندک یا رکود اقتصادی است؟ وقتی این مقاله را می‌نویسم، در یک رکود اقتصادی به سر می بریم.

فکر کردن در مورد وضعیت بازارها از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا دارایی‌هایی شکل می‌دهند که شما می‌خرید. در حال حاضر ما در یک اقتصاد وارونه‌ی جهانی با قیمت‌های پایین نفت، مقادیر عظیم نقدینگی، اوراق قرضه با بازده‌ی منفی و تورم مورد انتظار بیش از حدِ طبیعی، زندگی می‌کنیم.

بنابراین در شرایط رکود، ممکن است دوست داشته باشید سهام ارزان بخرید زیرا به نوعی تخفیف می‌گیرید. ممکن است بخواهید اوراق قرضه‌ی کم‌تری داشته باشید چون برخی از آن‌ها چیزی به شما پرداخت نمی‌کنند. ممکن است بخواهید دارایی‌های مقاوم در برابر تورم را بررسی کنید زیرا زمان نامشخص است.

ساده‌ترین راهی که من پیدا کردم تا ببینم در چه دوره‌ی مالی قرار داریم، نگاه کرده به بازارها به شکل فصل است؛ بهار، تابستان، پاییز و زمستان. برای مثال سال ۲۰۱۹ مانند تابستان بود و شما می‌توانستید کارهای زیادی انجام دهید.

در حال حاضر به طور قطع در زمستان به سر می‌بریم و کسانی که بیش از حد خطر کرده‌اند در حال نابودی هستند. بهتر است یک فصل را انتخاب و سپس متناسب با آن سرمایه‌گذاری کنید.

کلام آخر

پس‌انداز کردن پول شما را از بین می‌برد، همان طور که شاهد کاهش ارزش دلار در طول زمان بودیم. اگر از پول خود را نگه‌داری نکنید، پول درآوردن بی‌معنی است و در نهایت دیوانه می‌شوید و آن را به سادگی مانند شب عید خرج می‌کنید.

استراتژی منطقی وقتی که صحبت از پول می شود این است که آن را سرمایه‌گذاری کنید تا پول‌تان به سود شما باشد نه به دلیل تورم علیه شما.

پول خود را در دارایی‌هایی قرار دهید که به شما پول یا دارایی‌های بیشتری می‌دهند و در مواقع عدم اطمینان ناشی از رکود اقتصادی از شما محافظت می‌کنند.

سپس، وقتی به سرمایه‌گذاری فکر می‌کنید، سن و شرایط مالی خود، این که چه گونه می‌خواهید در سبد مختلف دارایی‌ها تنوع ایجاد کنید و فصل مالی که اقتصاد در آن قرار دارید را در نظر بگیرید.

اگر پول در بیاورید و سرمایه‌گذاری کنید ـ به جای پس‌انداز ـ شما هم‌چنان مالک پول خود خواهید بود و استرس کم‌تری را تجربه می‌کنید. کاری را بکنید که از آن لذت می‌برید و به دیگران نیز کمک کنید.

شما نیز می‌توانید تجربیان خود را از پس‌انداز کردن یا سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *