دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
ترس, تردید

ترس همواره مانعی برای رسیدن به موفقیت‌ها بوده است. ترس مانعی را برای رسیدن به خواسته‌ها در فرد ایجاد می‌کند که در نتیجه‌ی آن فرد با ناکامی‌های پی در پی مواجه می‌شود.

ترس در افراد مختلف در زمینه‌های گوناگونی می‌تواند بروز پیدا کند؛ ترس از حیوانات، ترس از تاریکی، ترس از ارتفاع و ترس از تصمیم‌گیری و … که هر یک در زندگی فردی و اجتماعی آن‌ها دارای تاثیرات منفی بسیاری هستند. از مهم‌ترین ترس‌ها می‌توان به ترس از تصمیم‌گیری و شکست اشاره کرد که همواره یک مانع بسیار مهم برای رسیدن به موفقیت در فرد است. در این جا با ارایه‌ی راهکارهای کلیدی برای رهایی از ترس می‌توانید بر این احساس غلبه کرده و مسیر موفقیت را آسان‌تر طی کنید.

غلبه بر ترس

ترس نوعی از تلقینات فردی است که به دلیل خودپنداره‌ی منفی افراد ایجاد می‌شود و با استفاده از راهکارهای رهایی از ترس باید با آن‌ها مقابله کرد. در رابطه با این موضوع روان‌شناسان مختلفی تحقیق کرده و بیان می‌کنند که ترس در مسیر موفقیت می‌تواند بسیار موثر باشد و باید با اراده بیش‌تری با آن مقابله کرد.

تقویت اراده

تقویت اراده یک عامل بسیار مهم و کلیدی در موفقیت افراد است و ترس نقش تاثیرگذاری بر روی آن دارد. در نتیجه شما می‌توان با بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس، اراده‌ی خود را تقویت نمایید. افرادی که در زندگی دارای اراده و اعتماد به نفس هستند نمی‌توانند ترس را در خود راه دهند و این عامل در موفقیت آن‌ها به طور حتم موثر خواهد بود.

مواجه شدن با ترس

زمانی که شما تصمیم بگیرید تا با ترس‌های خود مواجه شوید، این مواجهه برای شما بسیار آسان خواهد بود و در نهایت این ترس در شما کاهش پیدا خواهد کرد. این شیوه یک راهکار کلیدی برای رهایی از ترس است.

هم‌چنین بهتر است تا برای ترس‌های خود دلیل بیاورید زیرا در این مواقع متوجه خواهید شد که برخی از ترس‌های شما چندان هم با اهمیت نیستند.

موانع را پیدا کنید

روشی دیگر برای مقابله با ترس، یافتن موانعی است که موجب می‌شوند تا در شما ترس و دلهره ایجاد شود. این عوامل به راحتی شناسایی می‌شوند و این در صورتی است که شما ابتدا بتوانید ماهیت ترس خود را شناسایی و بعد تصور کنید با چه عاملی این ترس در شما بیشتر می‌شود.

مراجعه به مشاور

صحبت کردن درباره ترس‌‌ها یکی دیگر از راهکارهای کلیدی محسوب می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید احساسات درونی خود را بهتر منتقل کرده و راحت‌تر با آن‌ها مواجه شوید. بنابراین بهتر است در این زمینه با فردی هم صحبت شوید که بیش‌تر شما را درک می‌کند و می‌تواند راهکارهای بهتر و موثرتری را در اختیار شما قرار دهد.

بازی کردن

جالب است بدانید که انجام برخی از بازی‌های فکری موجب رهایی از ترس خواهند شد زیرا موجب می‌شوند تا تمرکز شما بیش‌تر شده و فکر کردن به آن چه شما را می‌ترساند از ذهتان خارج می‌شود.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *