دکتر علیرضا امیدوند / زندگی، فناوری و فراتر از آن
خانواده، زن و شوهر، ازدواج، برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی

به عنوان یک زن و شوهر؛ در زمان مدیریت هزینه‌ها، وقتی بخواهیم بودجه‌بندی داشته باشیم، این کار می‌تواند بسیار سخت باشد. این که توجه به مسایل مالی شخصی‌تان را با نیازهای همسرتان متعادل کنید؛ به طور قطع کار سختی است. باید با همسرتان وقت صرف کنید و راجع به برنامه‌ریزی بودجه‌ی خودتان با هم صحبت کنید. اگر همسرتان این کار را انجام ندهد شما باید خودتان حواس‌تان به آن باشد. باید مسایل مالی خودتان را نظارت کنید و تغییر رویکردهای مالی‌تان را چک کنید. ما در این مقاله برای شما یک راه حل داریم.

زن و شوهرها برای شروع یک بودجه‌بندی مشترک می‌توانند مراحل زیر را به عنوان یک تست زناشویی انجام دهند:

مخارج خانه را تعیین کنید

این اولین کاری که باید انجام دهید همین است. نیازهای خانگی شامل چیزهایی مثل اجاره، مخارج تعمیرات، مواد غذایی، مخارج خودرو و پرداخت قرض‌ها و قسط‌ها است. یک عدد تقریبی در مورد هزینه‌های این موارد وجود دارد.

شما می‌توانید با خرید یک ماشین ارزان‌تر، صرفه‌جویی در خرید مواد غذایی و حتی اجاره‌ی یک خانه کوچک‌تر پول بیشتری صرفه‌جویی کنید. این تعهدات باید قبل از این که شما حتی بخواهید برای خرید اقلام لوکس برنامه‌ریزی کنید به وجود بیاید و با آن‌ها روبه‌رو شوید.

اهداف بلند مدت داشته باشید

خیلی مهم هست که به عنوان زن و شوهر اهداف مشترکی برای خود تعیین کنید. این اهداف بلند مدت باید بخشی از برنامه‌ریزی مالی شما باشند. این طرح می‌تواند به شما کمک کند که تعیین کنید در چه مدت زمانی می‌توانید یک خانه بخرید و یا برای داشتن یک خانواده‌ی بزرگ‌تر برنامه‌ریزی خود را شروع کنید. هم‌چنین می‌توانید برای بازنشستگی یا تعطیلات رویایی خود پس‌انداز کنید.

هنگامی که اهداف ماهیانه داشته باشید می‌توانید راحت‌تر بودجه‌بندی کنید. اگر بدون هیچ هدفی در هزینه‌ها و زمان صرفه‌جویی می‌کنید، مطمئن باشید با مشخص کردن یک هدف این میزان پس‌انداز خیلی بیش‌تر خواهد بود.

بعضی از اهداف اولیه‌ی شما ممکن است رها شدن از شر بدهی‌ها و آغاز صرفه‌جویی در هزینه‌های خانه باشد. فراموش نکنید که بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی خود را به بازنشستگی اختصاص دهید.

خواسته‌ها و نیازهای شخصی خود را مشخص کنید

هنگامی که نیازهای خانوار را تعیین می‌کنید، می‌توانید شروع به صحبت در مورد نیازها و خواسته‌های شخصی خودتان کنید.

این موارد می‌توانند شامل چیزهایی مثل عضویت در باشگاه، هزینه‌ی لباس، آرایشگاه و سایر اقلامی باشد که شما ممکن است مبلغی را صرف آن کنید. شما ممکن است بتوانید همسرتان مجبور کنید خرید بازیهای ویدیویی را حذف کند در حالی که شما مبلغ زیادی صرف هزینه‌های احساسی مثل موهایتان می‌کنید و یا برعکس! مهم این است که متوجه شوید نیازهای شما با هم متفاوت است و با هم مصالحه کنید. حتا می‌توانید به جای مشخص کردن تک تک مخارج، یک مبلغ کلی برای هزینه‌های شخصی در نظر بگیرید بدون آن که به همسرتان در مورد آن توضیح دهید.

جلسه‌های بودجه‌بندی برای پیگیری هزینه‌ها بگذارید

هر دو شما باید در کنترل و ردیابی هزینه‌ها شرکت کنید. جلسه‌های بودجه‌بندی هفتگی معمولا برای همین هست. در طول این جلسه، می‌توانید در مورد این بحث کنید که شما در حال کار بر روی اهدافتان هستید. علاوه بر این، می‌توانید در مورد این که چه قدر برای هر گروه حساب و هزینه‌ی برنامه‌ریزی شده‌ای که وجود دارد، بودجه دارید صحبت کنید. در ابتدا ممکن است لازم باشد هرشب این کار را انجام دهید ولی بعد از مدتی می‌توانید آن را فقط هفته‌ای یک بار انجام دهید.

علاوه براین، یادتان باشد در جلسات‌تان آرام باشید. اگر یکی از شما اشتباهی دارد، با هم راه‌حل پیدا کنید و با اصلاح آن به سمت هدف خود رو به جلو حرکت کنید.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *